Všechny cesty vedou do Santiaga

Všechny cesty vedou do Santiaga
https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/520296/bmid_vsechny-cesty-vedou-do-santiaga-64ca775241449.jpg 5 605 605

Příběh o cestě, která mění lidem životy. Už více než tisíc let míří lidé ze všech koutů Evropy do Santiaga de Compostela. Ladislav Zibura tam poprvé putoval v osmnácti letech a teď se do Španělska vydává znovu – za vzpomínkami, dobrodružstvím a příběhy poutníků z celého světa. Přidejte se k nim a ponořte se do vyprávění plného humoru a přátelství mezi lidmi, kteří se nikdy neviděli. Dozvíte se, jak poutnictví hýbalo evropskými dějinami, a taky načerpáte tipy pro vlastní cestu. Budou se vám hodit – možná totiž zjistíte, že camino volá i vás.... celý text

morienhithwen
12.09.2024 5 z 5

Užívám si, že autorovy knížky nikdy nejsou stejné, i když by se mohlo zdát, že jejich (a jeho) povaha k tomu svádí. Pořád je to trošku taškařice, ale taková dospělejší.

Atisa
11.09.2024 audiokniha 5 z 5

Moje první vyposlouchaná audiokniha. Hodně se mi líbila. Líbilo se mi, že Ladislav jde občas i do hloubky. Je to zajímavý svět, který mi doteď byl neznámý. Akorát ke konci už mi přišlo, že se cesta popisovaná v knize dost táhne. Dávám však plný počet hvězdiček, protože autor i v knize zmiňuje, že po určité době se také poutníkům začne cesta táhnout a stane se z ní taková rutina.

Andyska007
03.09.2024 5 z 5

Zajímavá a poutavá knížka. Autor v ní píše: "Ještě v Pyrenejích jsem netušil, jestli vůbec o caminu mám psát knihu. Teď se mi ale zdálo, že ji napsat musím. Beru to jako svůj dluh vůči téhle báječné cestě, která mi změnila život. Ne proto, aby se sem teď chtěl vydat každý. Ale především proto, aby se sem prostřednictvím četby mohl vypravit kdokoli, kdo na camino nemůže nebo nechce." A tak jsem při čtení s Larrym putovala i já...

Kanylka
03.09.2024 3 z 5

Já tam byla, i když jsem šla jinou cestou, je moc fajn, když o tom někdo kdo to fakt umí, podá zprávu.

Acnaj
01.09.2024 5 z 5

Super knížka... Sama se na camino chystám... Velmi inspirativní čtení i s ne veselými prožitky...

mythos91
30.08.2024 audiokniha 5 z 5

Vyprávění o Caminu poslechnuto jako audiokniha, kterou příjemně čte Martin Pisařík. Po chvíli mi přišlo, jakoby vyprávěl sám autor. Zážitky Larryho (jak si Ladislav říká na Caminu) obsahují vše potřebné pro utváření dojmu celistvosti z knihy. Čtenář si vyslechne spoustu veselých příběhů a pozná humor nejen Larryho, ale i některých jeho spolucestovatelů. Dozvíme se důvody ostatních poutníků, co je vedlo k absolvování téhle nelehké pouti. A nechybí ani vážné sekvence, kdy se pan Zibura zamýšlí nad prožitými událostmi, pocity, důvody... prostě prožívání pouti se vším všudy.

Dženylda
26.08.2024 5 z 5

úžasné prázdninové čtení. Kniha je pro všechny, které pouť do Santiaga zajímá, pro ty, kdo se na ni chystají, ale i pro ty, co se na ni nikdy nevydají a tak si ji projdou alespoň zprostředkovaně díky postavě Larryho. Je dobře a poutavě napsaná, krásně graficky zpracovaná, skvěle ilustrovaná, protkaná humorem, opravdovým přátelstvím a na konci možná i dojemná. 10/10

Vivetkav
25.08.2024 5 z 5

Oblíbila jsem si spisovatele pana Ziburu a na tuhle knihu se obzvlášť těšila, ráda bych někdy také pouť do Santiaga podnikla a tato cestopisná kniha je myslím natolik objektivní, že dává krásný popis, ale rozhodnutí je na každém jak ji bude chtít podniknout..nicméně super informace a tipy, které se samozřejmě budou měnit.. těším se na další cestování s Larrym super humor, který mám také ráda a hodně jsem se pobavila i s Nielsem :-) některé životní příběhy druhých si také ráda vezmu k srdci .. cesta je cíl...

lulucinax
23.08.2024 4 z 5

Má první cestopisná kniha. Ze začátku jsem byla trochu rozpačitá, ale za nějakých pár desítek kilometrů jsem si cestu očima pana Zibury užívala.
Překvapilo mě, jak je cesta komerční a že často jdete s více lidmi. Na jednu stranu je to fajn, když budete potřebovat pomoc, protože jdete přírodou a města s kavárnami tam nejsou na každém rohu, ale tak nějak jsem si říkala, že člověk vyrazí na cestu, když si chce v sobě něco promyslet, urovnat, smířit se s něčím. Nicméně i to jde a ostatní respektují, když chcete jít sami. Každopádně se nemůžu ubránit představě, jak tam Zibura běhá s batůžkem s úsměvem od ucha k uchu a ptá se vás na váš životní příběh (kdo jste, proč jdete apod.)
Rozhodně doporučuji těm, kteří se na podobnou cestu chystají, prý má i přednášky.
Já se nechystám, prostřednictvím knížky mi to stačilo :D

alef
23.08.2024 5 z 5

Poprvé v osmnácti, a pak se vracíš … za vzpomínkami, dobrodružstvím, odpověďmi …
„Nevím, nevím, nevím. Já prostě nevím. Proč …“

Když v životě nevíte, co, jak, proč, je camino volbou, možností, způsobem hledání … „Tady neví nikdo. Proto jsme se na tuhle cestu také vydali.“

Překvapilo by mě, kdyby známý cestovatel, jako je Ladislav Zibura, si právě tuto cestu neprošel, to, že ho, jako 18ti letého mladíka, nasměrovala k dalším cestám a dobrodružstvím, bylo naopak jen potvrzením toho, jaký obrázek jsem si o něm udělala (z částečných informací, protože jsem od něj dosud nic nečetla, a dlouho už se na to chystala). Byla to tedy pro mě v podstatě šťastná volba, začít touto poslední (částečně vzpomínkovou) knihou – navrátila se totiž k počátkům, a tak jsem vlastně přeneseně začala tam, kde to všechno začalo, kdy čerstvě dospělý mladík podniká své camino … „Camino je jako takový dětský tábor pro dospělé.“
A pak následovaly další (třeba s rodiči), nebo tato vzpomínková … plná zážitků poutníků z celého světa, které Ladislav potkal na své cestě, plná informací o historii navštívených míst a celé pouti, a taky, abych nezapomněla, plná krásných popisů krajiny, a v neposlední řadě (jak to u správného cestopisu má být) vyprávění o místech, kde se poutníci ubytovávají - o jídle, jak se cestou stravují, o počasí, které je cestou někdy povzbuzuje a někdy dost sužuje … to vše vyprávěné s humorem a příjemným nadhledem, navzdory tomu, že tahle cesta není žádná procházka, ale plnohodnotný horský trail, který je pro tělo jistě výzvou, a pro mysl příležitostí … vystoupit z toho každodenního koloběhu událostí, starostí, nutností a ze své komfortní zóny … jdete, abyste se vyhnuli vyhoření, jdete, abyste si promysleli svou složitou životní situaci, jdete, abyste se rozhodli, kterou cestou se váš život bude ubírat, jdete, prostě jen tak, protože můžete, protože na to máte dost sil, protože máte možnost …

Na caminu se vydáváte za společností lidí, které spojuje stejný cíl – vykonat pouť, ale také trošku za samotou – být sám se sebou … „poutníci osobní prostor druhých respektují. Právě tohle je ostatně jeden z důvodů, proč si dávám kávu v každé vesnici. Když jdu s někým, kdo už chce být sám, jednoduše pokračuje dál. Když si chce povídat, dá si kávu se mnou.“

„Do Santiaga vedou desítky různých tras a místní tak mohou jenom hádat, odkud ten který člověk s velkým batohem vyrazil. … Upřímně obdivuji trpělivost lidí, kterým se od jara do podzimu prožene pod okny alespoň stovka poutníků denně, a oni jim ještě přejí šťastnou cestu …“

Takže „buen camino“ /pokud dáváte přednost španělštině/ … případně „bon chemin“ /pro ty, co dávájí přednost francouzské variantě/ …

A jen tak pro zajímavost … „co se týká středověkých poutníků … do tohohle kopce se nevláčeli … Pyreneje překonávali nedalekým průsmykem, kde cesta nestoupá tak vysoko Po hřebenech kopců se zkrátka chodí až dnes. V době, kdy se máme tak dobře, že si můžeme záměrně komplikovat život.“

… krom toho se ale taky … „můžete rozhlížet po okolí a pozorovat stáda ovcí pasoucí se všude kolem vás. … připadáte si povznesení nad celým světem … fyzicky i metaforicky. A také svobodní! Máte pocit, jako kdyby se všechny vaše starosti rozplynuly spolu s ranní mlhou v údolí. … Kolik svobody a radosti vám přinesou další týdny? Je jediný způsob, jak to zjistit: jít dál.“

Marika Vanova
22.08.2024 audiokniha 4 z 5

O cestě do Santiaga jsem uvažovala, ale teď už se mi tam nechce. Tolik lidí na cestě a nocležny plné. Asi nic pro mě.
Ale jeho přednášky miluju, byla jsem již na čtyřech.

jiri77
20.08.2024 2 z 5

Ziburu jsem vždy rád četl, tak jsem se pustil do další jeho knihy. Po přečtení asi půlky knihy mě čtení přestávalo bavit, pořád se to opakuje dokola. Podle mě nejhorší kniha, co jsem od autora četl, za mě velké zklamání.

Bubo19
18.08.2024 5 z 5

Z této knihy jsem nadšená, autor poutavým způsobem popsal Camino ze všech stran, od typu cesty, přes popis krajiny, počasí, ubytování, jídla, až po pocity poutníků. Nechyběly ani informace o historii různých míst a celé pouti. Kniha je opravdu zajímavá, navíc se krásně četla, a s přibývajícími kilometry se objevila i spousta myšlenek od jednotlivých poutníků. Ještě musím napsat, že autor v knize zmiňuje hodně lidí, ale tím, že uvede ke každému, kdo se delší dobu nevyskytuje, nějaký dovětek ve stylu "doktor, který mi ošetřoval koleno", jsem se v postavách orientovala dobře. Na knize jsem zkrátka nenašla žádné nedostatky a můžu ji jen doporučit, a to všem, ať už se na Camino chystají, nebo ne.

"Na cestování mě vždycky bavilo, že i dobře naplánovaná výprava vystavuje účastníky naprosto nečekaným situacím. A o špatně naplánované výpravě to platí dvojnásob."
"Původně jsem chtěl cestovat po světě a poznávat lidi. Pak jsem ale zjistil, že se stačí usadit na caminu a celý svět přijde za tebou."
"Camino je takový dětský tábor pro dospělé."
"Než se začneš zabývat nějakým problémem, vždycky by ses měl zamyslet nad jednou otázkou: Bude se to postupem času zlepšovat, nebo zhoršovat?"
"Snažím se nepřeceňovat vliv okolí na moje pocity. Je pohodlný říct, že se máš blbě kvůli vnějším okolnostem. Tvoje pocity jsou ale v první řadě výsledkem toho, jak k těm okolnostem přistupuješ ty sám."
"Přišlo pozdní odpoledne a spolu s ním také čas, kdy mi sluníčko zase svítilo přímo do obličeje. Camino skutečně vede prakticky pořád na západ, takže je to takhle každý den, pokud tedy zrovna neprší nebo špatně neodbočíte."

haWranka
16.08.2024 4 z 5

Cestopisy Ládi Zibury mám ráda i proto, že nejde jen o popisy cest, ale také o drobné příběhy ze života jeho samého i postav okolo. To vše protknuté jeho specifickým humorem. Cesta do Santiaga byla celkově vážnější, filozofičtější, pro mě tedy trochu hůře uchopitelná. Ale to nic nemění na tom, že jde o výjimečný počin a já mám chuť hodit batoh na záda a vyrazit taky.

JeKa
16.08.2024 5 z 5

Tenhle cestopis je specifický tím, že na rozdíl od ostatních Ziburových knih má víc postav než jen vypravěče. Zatímco jindy se setkáváme se zajímavými figurkami jen zběžně, náhodně a jednorázově, pravidla pouti umožňují bližší poznání osudů náhodně potkaných osob a hlavně jejich průběžný návrat do děje. Cestopis tak jde v odhalování lidských povah a osudů víc do hloubky a i myšlenky autora jsou takové niternější, zralejší. Rozhodně opět zážitek.

marion111
03.08.2024 5 z 5

Skvělá kniha!
S každym dalším cestopisem pan Zibura zraje jako víno. Opět nechybí bezprostřednost, humor,tentokrát mě kniha na několika místech i dojala.
Do Santiaga se určitě nevydám, ale jsem ráda, že jsem se díky knize dozvěděla ,jak to na Svatojakubské cestě vlastně chodí.

Kabuky
28.07.2024 5 z 5

Hodně dobře napsáno.

HelenBarbora
26.07.2024 5 z 5

Naprosto skvělé, hned bych šla taky :) Tentokrát se autor zamýšlí nad smyslem cesty i filozoficky, což čtení dodává ozdobu. Dopručuju.

lubosvnenk
21.07.2024

Knížky Ládi Zibury jsou pokladem naší malé krásné země. Autor s lehkostí a humorem putuje (a bloudí) světem, tentokrát se vydal na cestu do Santiaga. Jeho poslední kniha se čte opravdu za odměnu :-). Je vtipná, osobitá, skvělé popisuje slasti a strasti putování, na které se svým způsobem vydává každý z nás. I díky autorovi jsem měl pocit, že putuju s ním.

Baví mě, jak Láďa i v té nejdebilnější situaci dokáže najít to hezké. Když jste ale správně nastavení, nic co se Vám na pouti či v životě stane, není k zahození.

Láďo díky za vaší knížku, investice do ní byla jednou z těch nejlepších, kterou jsem v životě udělal.

paníŠ
19.07.2024 5 z 5

Putování do Santiaga jsem si schovávala na dovolenou v jižních Čechách, do kraje, odkud autor pochází. Přiznám se, že jsem si knihu velmi užila, mnohdy jsem se od srdce zasmála a v mnoha ohledech poučila. Autor umí čtenáře vtáhnout do své knihy, do prožitých okamžiků. Škoda, že nemám dost odvahy vyrazit taky, musí to být skutečně velký zážitek. Kniha rozhodně stojí za přečtení, i opakovaně.... Stejně jako camino...